Фестивалі

Фестиваль "Берлибанський банош"

Берлибашка – це історична назва села Костилівка, та назва полонини на якій випасають худобу місцеві ґазди.

Банош – етнічна гуцульська страва, яка споконвіків готувалася вівчарями на полонинах. Інгредієнтами страви є сметана та кукурудзяна мука.

Саме банош є візитною карткою цього фестивалю, і щороку цієї страви готують все більше і більше. Місцеві кухарі так само готують дуже смачні голубці, вареники, деруни, домашню ковбасу, бринзу і багато інших родзинок гуцульської кухні. Запити ласощі можна специфічними напоями, настояним на гірських травах.

Неодмінною частиною фестивалю є  виступи місцевих колективів пісні і танцю, народні гуляння та інші розважальні заходи. Фестиваль проводиться щороку, у другу неділю травня, на теритрії с. Костилівка.

Фестиваль "Марцишор"

Свято "Марцишор" (в перекладі з румунської – "березнянка") – традиційне свято зустрічі весни і бере свій початок з 1989 року. Фестиваль щороку проводиться у другу неділю березня в с. Біла Церква.

Це свято, окрім збереження румунських звичаїв, обрядів, пісень та танців, сприяє встановленню культурних та економічних зв’язків з етнічними румунами інших країн світу. В ході святкування відбуваються виступи румунських фольклорних колективів, як місцевих так  і за кордону, приготування національних румунських страв з подальшим пригощанням гостей фестивалю,  гала-концерт.

Фестиваль "Ой радуйся земле"

У Рахові щорічно проводиться зимовий фестиваль "Ой радуйся земле". Проводиться фестиваль, традиційно, у січні і обїєднує він всіх колядників, щедрівників, бетлегемів з усіх населених пунктів Рахівщини.

Проведення фестивалю дозволяє поширювати та популяризувати українську культуру, народні традиції та звичаї.

Якщо ви бажаєте біль глибоко зануритися у народні традиції, звичаї та самобутність Рахівщини, радимо потрапити на цей неймовірний зимовий фестиваль, який щорічно проводиться з грандіозним розмахом.

Фестиваль "Битва різьбярів"

Фестиваль проводиться у червні, в смт. Великий Бичків. Подія присвячена різьбярству, а основною метою її проведення є намагання зберегти й примножити цей вид народного ремесла, популяризувати його.

Під час фестивалю “Битва Різьбярів” у 2017 році створена Алея різьби, наразі вона нараховує 50 дерев’яних скульптур, деякі з них сягають до 3-х метрів. Тематика цих чудових творінь від найкращих різьбярів Західної України і не тільки дуже різноманітна.

Тут можна побачити:

  • ангеликів
  • козаків
  • опришків
  • звірів
  • мольфарів
  • гуцулів
  • музик
  • грибочки
  • і багато інших імпровізаційний робіт, які щороку доповнювались митцями під час фестивалів «Велика битва різьбярів» та «Третя битва різьбярів».

Фестиваль "Бичківські голубці"

Фестиваль «Бичківські голубці» «молодий» фестиваль, але вже набув широкого розголосу, мабуть, через загальноукраїнську любов до цієї страви та завдяки щирості, привітності та працелюбності бичківлян. Фестиваль приурочений до Дня селища і проводиться в липні.

У 2010 році на цьому фестивалю був встановлений рекорд Закарпаття по приготуванню голубців, яких було приготовлено 25 видів.

Проведення фестивалю відбувається на високому рівні, за участю районного та обласного керівництва, виступів фольклорних колективів з різних куточків Гуцульщини, сучасних музичних гуртів.

Фестивалю передують урочистості в ході яких відзначають актив селища, проводяться святкові заходи та спортивні змагання, масові гуляння.

Фестиваль "Де бере початок Тиса"

Фестиваль "Де бере початок Тиса" було започатковано кілька років тому, але він вже став популярною подією, що об'єднує не тільки місцевих мешканців та туристів, що відвідують Закарпаття, але й Угорщину, Румунію. Фестиваль проводиться, як об'єднання держав, спільної культури, минулого та майбутнього. Центральне міце фестивалю призначено річці Тиса, яка протікає і Через Україну, і Румунію, і Угорщину, і Сербію,  Словаччину.

Проведення фестивалю супроводжується різноманітними святковими подіями, виступами народних колективів, урочистими промовами, тощо.

Цей фестиваль є важливим, адже він додатково дозволяє познайомитися всім охочим із Закарпаттям, нашим неймовірним краєм, який є багатим на унікальну історію та культуру, має свою самбутність та національну ідентичність.

Фестиваль проводиться у липні, тому якщо ви бажаєте відвідати цю урочисту подію, радимо приїздити до нашого краю саме у цій порі!

Бард-пленер-табір “Муза Карпат”

Бард-пленер-табір «Муза Карпат» був створений для популяризації нашого краю та для спілкування й обміном досвіду між творчими людьми: бард-музикантами, художниками, фотографами, поетами й письменниками.

Урочистий захід продовжується протяго 5 днів у липні, і має досить насичену програму, від проведення різноманітних та цікавих конкурсів до частування національної гуцульської Кухні.

На фестиваль також запрошують видадтних діячів культури, керівників театрів, а також науковокультурних закладів.

 

Фестиваль "Барви квасівського ліжника"

Ліжник – ковдра виготовлена з овечої шерсті із своєрідним, притаманним певному регіону Гуцульщини, кольоровим орнаментом є  невід’ємним атрибутом гуцульського побуту. Ліжником зігріваються від холоду, прикрашають оселю, а також він є важливим обрядовим весільним елементом, символізуючи достаток і затишок.

Мета фестивалю-ярмарку „Барви Квасівського ліжника”, що проводиться у серпні – збереження не лише ліжникарства, а й інших місцевих народних традицій та звичаїв, якими споконвіків славляться Кваси, а ще – прагнення продемонструвати вміння наших людей ґаздувати, вишивати, майструвати, куховарити, співати і танцювати, зберегти і передати молоді самобутні звичаї, розвивати сільський туризм, залучати інвесторів, відкривати нові проекти для розвитку інфраструктури села, покращення добробуту його жителів та сільської громади.

Веломарафон "Стежками опришків"

Цей велофестиваль — один з найдавніших гірських марафонів в Україні. Нині він об’єднує велосипедистів з багатьох країн світу, будь-якого віку – від найменших дітлахів до поважних гонщиків, дозволяє їм поринути у світ справжніх гірських трейлів, насолодитися єдністю з природою, перевірити свою витривалість та знайти нових друзів, з якими можна буде швидше дочекатись наступного року та чергового старту!

Веломарафон проводиться у третій декаді серпня в м. Рахів.

Фестиваль "Гуцульська бриндзя"

Фестиваль є візитівкою  Рахівського району і однією з найяскравіших сторінок культурно-мистецького життя Закарпаття.

Фестиваль-ярмарок „Гуцульська бринза” започатковано в 1999 році і проводиться у першу неділю вересня. Це свято повноправно входить у наше життя, як традиційний щорічний підсумок відродження і розвитку на Рахівщині тваринництва і вівчарства зокрема. Ніхто не може уявити собі Карпатські гори без шовковистих зелених полонин з отарами, без мелодій сумовитих трембіт, співучих сопілок без мужніх, загартованих негодами і недоступними гірськими стежками вівчарів.

Тому сьогодні для нас вівчарство, – це не лише одна із традиційних і найбільш оптимальних у високогірних умовах галузей сільського господарства, але й складова самобутньої історії, етнографії і культури Рахівщини.

Цікавою є й низка конкурсів, під час яких свою творчість демонструють коломийкарі, трембітарі та сопілкарі. Закінчується свято масовим гулянням.

Однією з головних візитних карток Рахівського району є різноманітні фестивалі. Дані заходи є невід'ємною частиною культурного життя регіону, які дуже полюбилися як місцевим жителям, так і туристам. Тому досить часто проводяться на Закарпатті.

Найвідоміші фестивалі Рахівщини

До найбільш відомих фестивалів, які проводяться в Рахівському районі, можна віднести наступні:

  • «Ой радуйся, земле!»;
  • Мерцішор;
  • Берлибашський банош;
  • Битва різьбярів;
  • Бичківські голубці;
  • «Де бере початок Тиса»;
  • Бард-пленер-табір «Муза Карпат»;
  • Барви квасівського ліжника;
  • Веломарафон «Стежками Опришків»;
  • Гуцульська бриндзя.

У будь-який час року на території Рахівщини проводяться різноманітні фестивалі, які з радістю відвідує велика кількість людей.

Що можна побачити на фестивалях Рахівщини?

Рахівщина завжди готова порадувати вас великою кількістю різних фестивалів з яскравою і святковою програмою та різноманітними смаколиками. Завдяки цьому кожен гість Закарпаття зможе вибрати захід за власними інтересами і смаками.

Величезною популярністю користуються народні гуляння, музичні фестивалі народного фольклору, виступи місцевих колективів танцю і пісні. Кожен захід по-своєму унікальний й неповторний. Наприклад, на фестивалі «Битва різьбярів» ви зможете на власні очі поспостерігати за змаганням кращих майстрів, а на фестивалях «Гуцульська бриндзя» і «Бичківські голубці» можна не тільки подивитися, але і спробувати одні з улюблених українських страв і продуктів.