Гори та вершини

Говерла (2061 м)

Говерла розташована в гірському масиві Чорногора, на межі Закарпатської та Івано-Франківської областей. Це одне з тих українських див, що прославляють Україну. Передусім - висотою, що сягає 2061 м над рівнем моря.

Вершина Говерли являє собою невеликий плаский майданчик, який дає унікальну можливість любуватися навколишнім ландшафтом у радіусі 360°. З вершини Говерли прекрасно видно увесь чорногірський хребет.

У перекладі з угорської ця назва означає “снігова фортеця” або "сніговий замок". Вершина її насправді сніжна. Та й погода тут часто змінюється: сніг на Говерлі серед літа – не дивина.

На вершині Говерли поставлена плита, у якій вміщено капсули із землею з усіх областей України, та металевий хрест.

Говерла - популярний об'єкт літнього та зимового туризму (узимку альпіністським сходженням на Говерлу присвоєна категорія 1Б, тому варто пам’ятати, що зимові сходження - небезпечні, вони - не для непідготовлених туристів).

Плануючи свій маршрут на Говерлу, обирайте для зупинок затишні садиби Рахова, Ясіня, Лазещина, Чорної Тиси, Богдана.

Висота 2061 м

32 км від Рахова

Бребенескул (2038 м)

Друге місце в рейтингу найвищих гір Карпат посідає гора Бребенескул. Висота вершини сягає 2038 метри?

Розташована на території Рахівського району Її вершина, з якої  відкриваються неймовірно мальовничі краєвиди, знаходиться між двох інших мальовничих гір - Менчул і Ребра.

Це одна із карпатських вершин, де точно варто побувати. Через особливе розташування і клімат на схилах гори навіть у спекотне літо можна побачити сніг, а взимку часто сходять лавини. На схилах гори є однойменне найвисокогірніше в Україні (1801 м н.р.м.) льодовикове озеро Бребенескул з неймовірною смарагдовою водою.

Висота 2038 м

35 км від Рахова

Піп Іван Чорногірський (2028 м)

Піп Іван Чорногірський — одна з найвищих вершин Українських Карпат, з висотою 2028 м. Розташована на південно-східному кінці головного хребта масиву Чорногора, на межі Закарпатської на Івано-Франківської областей.

На вершині гори знаходяться руїни польської астрономо-метеорологічної обсерваторії, частково відновлені для туристичних потреб і відомі під сучасною популярною назвою «Білий Слон».

Вершина вкрита переважно субальпійською рослинністю. Поширені чагарники (ялівцю сибірського, рододендрона карпатського, сосни гірської), а нижче — ялинові ліси (до висоти 1500—1600 м). Також на вершині росте наскельниця лежача, що покриває значні простори. Цвіте з травня по серпень.

Через гору проходить декілька туристичних стежок, різного рівня складності.

Висота 2028 м

40 км від Рахова

Петрос (2020 м)

Гора Петрос - одна з найвищих вершин Чорногірського хребта, четверта за величиною після Говерли. Висота гори Петрос над рівнем моря – 2020 м. З румунської «petros» перекладається як «камінь».

Знаходиться у Рахівському районі Закарпатської області, на північно-західному кінці хребта, між горами Шешул і Говерла.

Піднятися на гору можна з сіл Богдан, Лазещина, Кваси або Ясіня.

Схили гори, а саме західний та південно-західний надзвичайно круті; північний та північно-східний – урвисті.

Зовсім поруч біля Петросу знаходиться Говерла, їх відділяє один від одного глибока сідловина. Цікаво, що через це маршрути через Чорногірський хребет завершуються саме на найвищій вершині України.

З гори відкриваються чудові панорами на схили Говерли. За гарної погоди можна розгледіти чи не усі Карпати – Чорногору, Свидовець, Мармароси та навіть румунську частину Карпат.

На вершині Петроса знаходяться руїни каплиці та відновлений хрест, а також насипний тур (пагорб) з каменів, що символізує саму вершину.

Висота 2020 м

32 км від Рахова

Гутин Томнатик (2016 м)

Гутин Томнатик — одна з найвищих гір в Україні, висота 2016 м. Розташована у Рахівському районі Закарпатської області. Відома гора Гутин Томнатик є однією із найвищих вершин Українських Карпат й поступається Говерлі всього-на-всього на якихось 40 м.

Вершина Гутин Томнатик розташована на території Карпатського біосферного заповідника, площа котрого – понад 53 тис.га.  Вершина має декілька витоків гірських рік з кришталево чистою водою. Неподалік є озеро Бребенескул, воно оточене зеленими килимами та стрімкими скелями, які утворені льодовиком понад тисячі років тому. Загалом рослинність представлена рідкісними видами трав та диких квітів. Клімат на горі Гутин Томнатик досить м'який, тому туристи приїжджають сюди для відпочинку та на пошуки пригод.

Висота 2016 м

35 км від Рахова

Ребра (2001 м)

Висота над рівнем моря – 2001 м. Круті схили Ребри вкриті криволіссям, а пологі ділянки (південна частина гори) – травостоєм з щучника дернистого та біловуса. Варто знати, що північні та північно-східні схили – це круті скелясті урвища, які спадають вниз. Якщо поглянути на географію цих місць ширше, то на схід від гори Ребра, у розлогому льодовому карі, розташовані невеликі високогірні озера. Звідси відкриваються неймовірні краєвиди на Чорногірське середньогір'я, а також на Рахівські гори.

Висота 2001 м

37 км від Рахова

Піп Іван Мармароський (1936 м)

Висота гори Піп Іван Мармароський складає 1936 м над рівнем моря. Вершина Піп Іван Мармароський має пірамідальну форму та справляє неабияке враження, адже це величезна гора, масивна, розлога з крутими схилами, скелястими виступами та гострими хребтами. Цікаво, що після довгої сніжної зими є велика вірогідність того, що навколо вершини утворяться озерця, але до літньої пори вони щезнуть.

Варто знати, що у Карпатах є дві вершини, це – Піп Іван Чорногірський та Піп Іван Мармароський. Щоб не сплутати вершини − чітко сплануйте свій маршрут.

Вважається, що місяць червень найбільш оптимальна пора для відвідин Мармароських гір, бо влітку дозріває поживна чорниця, котрою вкриті схили гір.

Висота 1936 м

24 км від Рахова

Тільки побувавши в казкових Карпатах можна познайомитися з дивовижною красою і унікальними природними пам'ятками. Відвідавши хоча б раз цей чудовий край, ви назавжди запам'ятаєте незвичайні гірські вершини, вкриті снігом або порослі ялівцем. Незабутня краса вершин вабить людину в будь-який час року.

Особливості гір і вершин Рахівщини

Місто Рахів знаходиться на найвищій території Українських Карпат, де з заходу піднімається Свидовець, на півночі знаходяться Привододільні Горгани, з півдня насуваються Рахівські гори, а на північному сході розташувалася знаменита Чорногора.

Всього в сорока кілометрах від Рахова знаходиться гора Говерла, яка є найвищою точкою на території України. Її висота становить 2061 метр над рівнем моря. Поблизу на Чорногорському масиві знаходиться ще кілька величних вершин:

  • Петрос;
  • Бребенескул;
  • Піп Іван Чорногірський;
  • Гутин-Томнатик;
  • Ребра.

Придивившись і вивчивши високогірний рельєф можна помітити древні сліди заледеніння, які мають специфічні льодовикові форми - трогові долини і кари.

Розваги і відпочинок в горах

На горах Рахівщини знаходиться безліч гірськолижних підйомників та маркованих трас. Тут же ви знайдете досвідчених інструкторів і прокат інвентарю для катання на лижах чи сноуборді. Розвинена інфраструктура включає до свого складу кафе, ресторани, готелі, заправки, бази відпочинку – все що потрібно для найвибагливішого туриста.

Крім зимових розваг ви зможете відмінно і з користю для здоров'я провести час серед унікальних за своєю красою гір і вершин Закарпаття, насолоджуючись найчистішим повітрям і пейзажами незайманої природи. Любителі активного проведення часу завжди зможуть взяти участь в походах на велосипедах, конях або пішки. До душі доведеться тут любителям рибалки і полювання. Яскраве сонце, мальовничі округи і блиск гірських вершин наповнять ваш організм силами, здоров'ям і позитивною енергією на довгий час!