Самобутність Рахівщини
Урочище Кузій на Рахівщині
Урочище Кузій — це заповідний масив, частина Карпатського біосферного заповідника, розташоване на Рахівщині, недалеко від Великого Бичкова, за селом Луги. Вражає тут насамперед природа — це листяний ліс, переважно буковий, хоча є місця зростання тисів, легендарних негний-дерев, які колись тут панували, про що свідчать топоніми, наприклад, річка Тиса.
Що ж тут дивитися? Та безліч речей. Скелі, штольні та каміння. Водоспади та “білий потік”. Дерева, поширені й унікальні породи. Вражає місцева флора — на каменюках тут зростають папороті неймовірних кольорів та видів, а ще — мохи та лишайники. Ну і звірина, її теж чимало. Кажуть, що вранці до потоків спускаються пити дикі кози, олені й кабани — хоча пересічному туристу, який не вміє маскуватися, навряд чи пощастить побачити дику звірину. Для таких, котрі не вміють непримітно для тварин поводити себе в лісі, є білки, полози та саламандри, їх тут багато.
Кульмінація походу — Соколине бердо, скеля, що височіє серед букового лісу. Зі скелі відкривається неймовірна панорама на долину, яку називають Кузійською котловиною. Краса, заради якої варто жити в Карпатах, або приїжджати сюди милуватися нею.
Інформацію взято з сайту: https://www.ukrinform.ua/
Автор: Тетяна Когутич
Струківська церква
Вознесенська церква — одна з найдосконаліших дерев'яних церков на всій Гуцульщині, знаходиться в с. Ясіня, Рахівського району Закарпатської області.
Маленька і скромна Струківська церквиця ховається подалі від перенасиченої туристами і автівками траси. До центру селища звідси кілометри три.
Неподалік і трохи вище храму стоїть 11-метровая дзвіниця (1813), зрублена з ялинових колод. Зберігся різьблений іконостас (ХІХ ст.) з дещо наївними, але щирими зображеннями святих.
У червні 2013 року Церква Вознесіння Господнього (Струківська) увійшла до числа українських дерев'яних церков, включених до Списку світової спадщини ЮНЕСКО. В Україні збереглося близько 2 тисяч об'єктів дерев'яної сакральної архітектури, найбільше на Заході — лише на Закарпатті їх понад 120. Польща та Україна вирішили об'єднати свої зусилля в боротьбі за світове визнання. У центральний офіс ЮНЕСКО дві країни подали спільну транскордонну заявку «Дерев'яні Церкви Карпатського регіону України та Польщі», яку було підтримано в червні 2013 року. У результаті — до списку світової культурної спадщини потрапили з української сторони 8 дерев'яних церков — 4 з Львівської області, по 2 від Закарпатської та Івано-Франківській.
Карпатський ліжник
Ліжники — ткані вироби з натуральної овечої вовни, зазвичай із візерунком, які мають пухнастий ворс. Ліжники поширені в побуті: він може бути розкішним покривалом на ліжко, килимом на стіну чи підлогу, а одягнутий в простирадло стає легкою та теплою ковдрою. Ліжник зігріває у люті морози і вважається обов'язковим елементом весільного обряду, бо привертає до хати добро і є символом затишку та достатку. Карпатський ліжник внесено до Спадщини ЮНЕСКО.
Наразі ці пухнасті дива виробляють майже у всіх гуцульських селах, як на Закарпатті, так і на Прикарпатті.Є відомості, що у XVI столітті на Прикарпатті виготовляли ліжники, які потім обмінювали на інші товари.
Цікаво, що ткацький верстат практично не змінився за останні 120 років, – так, він став ширшим і легшим, але сама технологія та етапи виробництва залишаються незмінними.
Правильний ліжник має бути важким! Такий - корисний для здоров'я, кажуть лікує радикуліт. Спати під такою “ковдрою” одне задоволення, бо ліжник дуже теплий і водночас пропускає повітря.
Традиційне полонинське господарство
Полонинами називають безлісі вершини гір та хребтів, вкриті трав’яною, чагарничковою та мохово-лишайниковою рослинністю. У різних районах нижня межа полонин пролягає на різних висотах.
Полонинське господарство – одне із найдавніших і основних ремесел гуцулів, яке стало невід’ємною складовою матеріальної і духовної культури українських горян. Полонинам належить важлива роль у господарстві карпатських реґіонів. Головною рисою господарства є інтенсивне відгінне скотарство, сінозаготівля та хліборобство на звільнених від лісу площах у лісовому поясі.
Відгінне скотарство сприяє розвитку сезонного заселення і будівництва особливих пастуших осель (колиб), стай, стійл, зимарок та різних переходових форм між постійними і тимчасовими житлами, а вигін на полонини традиційно супроводжується народними ритуалами.
Ведення традиційних полонинськи господарств дозволя отримувати екологічно чисті прдукти. Наприклад, Рахівщина славиться своєю бриндзею, о має навіть офіційне географічне зазначення. Тож відвідати полонинське господарство у рамках екскурсії - це можливість більш тісно познайомитися з традиційним ремеслом Карпат та унікальної культури місцевого населення.
Гуцульська бриндзя
Гуцульська овеча бриндзя — це перший український продукт, що має географічне зазначення походження товару. Посвідчення було видане 11 листопада 2019 року Міністерство розвитку економки, торгівлі та сільського господарства України. Гуцульська овеча бриндзя відповідає всім вимогам до реєстрації ЄС. Свідоцтво видане відповідно до Закону України «Про охорону прав на зазначення походження товарів».
Вівці випасаються протягом 120 днів літнього періоду на високогір’ї на висоті не нижче 700 метрів над рівнем моря. І чим більш високогірніше випасання, то, відповідно, і більша специфікація цього карпатського сиру. І до свіжого овечого молока, яке зціджують через смерекову гілку, вівчар додає фермент – кляг. І за цією технологією виготовляє сир будз. І після дозрівання будзу, його перемелюють і змішують із сіллю, – на цьому етапі утворюється бриндзя. Усі процеси її виготовлення – виключно вручну.
Радимо завітати до Рахівського музею Гуцульської Бриндзі та скуштувати неймовірно смачний сир місцевого виготовлення.
Географічний центр Європи в Україні
На Рахівщині, а саме поблизу села Ділове розташований географічний центр Європи. Жителі краю пишаються цим і радо розповідають туристам, що у Рахівському районі вони можуть побачити центр Європи. Це родзинка і гордість Рахівщини та України загалом.
Географічний центр Європи знаходиться в село Ділове, 12 км. від м.Рахова. Тут в 1887 році було встановлено пам’ятний знак з написом латиною “Постійне, точне, вічне місце. Дуже точно, зі спеціальним апаратом, який виготовили в Австрії та Угорщині, зі шкалою меридіанів і паралелей, встановлений Центр Європи. 1887”. Поруч розташовані ще 2 пам’ятки.
Поруч знаходиться Колиба-музей, де зібрані старовинні речі періоду правління Габcбургів, Чехословацької Республіки та Радянських часів. В колибі можна скуштувати національні гуцульські страви.
Цвітіння сакур у Рахові
Сьогодні однією з туристичних принад Закарпаття є квітучі сакури в Ужгороді, Мукачеві, Хусті. До переліку "сакурових" міст зараз можна сміливо додавати й місто Рахів.
Тоді, коли у рівнинній частині Закарпаття рожеві красуні вже майже відквітували, у Рахові в травні японська вишня лише розпустилася ніжним рожевим цвітом.
Завдяки неповторній красі квітів та невибагливості дерева, її широко використовують для озеленення міст. Так, крім старих дерев в центральній частині Рахова кілька років тому було висаджено сакурову алею по набережній, де дерева вже окріпли і рясно квітнуть. Також красуні були висаджені і по вулиці миру, аби більше людей могли насолодитися неповторною красою цвітіння. Тому, якщо ви прагнете побачити і відчути всю краску цвітіння сакур у Рахові, завітайте до міста у травні!
Амфітеатр Буркут
Амфітеатр "Буркут" є ключовим об'єктом для проведення заходів, які направлені на збереження та примноження культури гуцулів – унікальної етнічної групи українських горян з їх самобутніми традиціями, методами господарювання то фольклором.
Буркут є місцем проведення щорічного фестивалю-ярмарку «Гуцульська бриндзя», який збирає тисячі гостей в першу неділю вересня, а на сцені виступають десятки колективів.
Амфітеатр – візитівка нашого краю, тому ще в 2018 році було прийняте рішення почати готувати проектну заявку до Операційної програми транскордонної співпраці Румунія-Україна Європейського інструменту добросусідства, спрямовану на збереження спадщини гуцульського етносу через забезпечення достойних умов для проведення культурних заходів та виступів колективів з усієї Гуцульщини, а саме – проведення реставрації амфітеатру в лісопарку «Буркут» м. Рахів.
Художники Рахівщини
Образотворче мистецтво - ще одна з особливостей Рахівської самобутності. На території нашого краю живе дуже багато людей, художників, здатних передати свої ідеї, думки і настрої за допомогою пензля і фарб. І в галереї ви можете побачити деякі з робіт наших художників.
Малюнки створюються в самих різних жанрах і стилях. Серед картин можуть бути відображені унікальні Карпатські простори і найбільш знакові місця. Такі картини дуже люблять туристи. Адже це не банальний сувенір, а можливість отримати і забрати з собою частинку Карпатської душі. Це і сюжети з різних свят, побут людей, і т.д.
Художники Рахівщини роблять вагомий внесок в розвиток і популяризацію нашої культури, створюючи справді унікальні шедеври образотворчого мистецтва.
Рахівщина є дуже багатим краєм не тільки на унікальні природні комплекси, але й культурну спадщину, унікальну самобутність, що формувалася тут протягом десятиліть. Туристів, які приїздять до Рахова, чекає неймовірний колорит, пам'ятки культури та гастрономічні дива. Навіть ті, хто відвідав вже досить значну кількість країн світу, з упевненістю можуть підтвердити, що Рахівщина — унікальна, самобутня і цікава, в усі своїх аспектах.
Обов'язково здивує вас тут місцевий діалект, який, окрім традиційних українських слів має й похідні з інших мов. Це можна пояснити тим, що сучасна територія Рахівщини та люди, що проживають тут, мають тісний зв'язок з Румунією, Чехією, Угорщиною, Австрією та Словаччиною.
За історію свого існування, Рахівщина була й у складі Австро-Угорщини, Чехо-Словаччини, Радянської та сучасної Незалежної України. І кожен з періодів залишив свою особливість, як в житті краю та його розбудові, так і в самих людях.
Унікальну самобутність Рахова складає й місцева кухня. Вона насичена, як традиційними українськими, гуцульськими стравами, так і угорськими.
Якщо ви бажаєте ближче познайомитися та дізнатися про Рахівщину, щиро радимо відвідати та дізнатися детальніше про всі об'єкти та самобутні аспекти нашого краю! Вам неодмінно сподобається ця подорож, яка залишиться у вашому серці назавжди!