Водойми

Водоспад Труфанець (смт. Ясіня)

Водоспад Труфанець розташований прямо біля дороги на правому припливі р. Чорна Тиса, на південно-східних схилах Свидовецького хребта між селом Кваси та селищем Ясіня, приблизно 21 км від центру міста Рахів.

Потік бере початок у субальпійському поясі на висоті 1720 м у підніжжя гори Близниця. Довжина потоку - 2830 м. У лісовому поясі він частково (230 м) протікає під землею. Висота водоспаду 36 м. Утворює кілька прекрасних каскадів.

Водоспад Труфанець є найвищим, наймальовничим водоспадом каскадного типу Закарпаття.

Труфанець має чимале естетично-рекреаційне значення.

У 1997 році увійшов до складу Карпатського біосферного заповідника.

Водоспад Лихий с. Костилівка

Водоспад Лихий знаходиться на межі сіл Костилівка та Ділове на території "Карпатського біосферного заповідника".

Водоспад однокаскадний, заввишки приблизно 20 м.

Розташований у межах Рахівського району Закарпатської області, між селами Круглий (на північ від Географічного центру Європи) та Костилівка (південному заході), за 3.5 км від демонстраційного форелевого господарства Трибушанського природоохоронного науково-дослідного відділення Карпатського біосферного заповідника.

До водоспаду паралельно струмка йде стежка, яка з наближенням до об'єкта стає ледь помітною. Біля водоспаду є столик і лавочки, де можна перепочити та насолодитись оточуючими вас красотами.

Відвідавши водоспад, дуже просимо вас не залишати сміття та не купатися у водоймищах. Бережіть природу!

Полонсько-Кузійський водоспад (Кузій) с. Ділове

Невеличкий водоспад Полонсько-Кузійський знаходиться у заповідному урочищі Кузій, Карпатського біосферного заповідника. Він утворений у пригирловій частині струмка Кузій, який стікає зі схилів гори Полонська і спадає з уступу мармуроподібних вапняків.

Дістатися до водоспаду можна по маршруту, який пролягає по мальовничій долині вздовж потоку Кузій через яворово-ясеневі ліси та букові праліси до високої скелі, яка носить назву «Соколине Бердо».

Найкращий період для такої мандрівки – з квітня до жовтня. Того, хто вперше потрапить у цей мальовничий край, здивує зелене різноманіття. Таке враження, що знаходишся посеред джунглів у тропіках. Величні буки, дуби та явори. Біля самої води росте вільха сіра. Дерева покриті мохом, плющем, скелі рясніють незліченними папоротями.

Серед земноводних можна побачити саламандру, тритона. З хижаків лисицю і куницю лісову, зрідка ведмідя, рись, кота лісового, дикого кабана. З птахів - беркута та рідкісні види дятлів.

Водоспад Ялинський (Ковгать) с.Ділове

Справжня перлина українських Карпат – Ялинський водоспад знаходиться в Мармароському масиві, а саме в Рахівських горах. Найближчий населений пункт – село Ділове. Особливість цього дивовижного водограю не тільки у висоті – 26 метрів, а ще й у тому, що знаходиться він у прикордонній зоні. Для того, щоб побувати на Ялинському водоспаді, доведеться оформляти спеціальний дозвіл для перебування.

Водоспад було виміряно та зазначено тільки у 2011 році. На водоспаді зазвичай мало туристів і майже незаймана гірська природа, яка вражає своєю красою.

Щоб дістатись до Ялинського водоспаду, необхідно розпочати свій шлях з села Ділове. До речі, воно є географічним центром Європи. Найкраще це буде зробити з Рахова, де кожні 30-40 хвилин відправляються маршрутки в напрямку Ділового. До водограю з селища прокладений промаркований маршрут, загальною протяжністю 8 км. Сміливо вирушайте в дорогу на пошуки вражаючого Ялинського водоспаду.

Озеро Бребенескул

Озеро Бребенескул – справжнє українське диво. Унікальність озера у тому, що воно є найвисокогірнішим в Україні, знаходиться на висоті 1801 м над рівнем моря. Озеро Бребенескул має льодовикове походження. Живиться за рахунок джерела, дощів та танення снігів. Внаслідок цього, вода в ньому кришталево чиста, але прохолодна. Адже температура води нагрівається максимально до 15 градусів.

Хоча озерна вода і прозора, мов скло, пити її не рекомендується. Зовсім поруч знаходиться джерельце з мінеральною водою. Краще скористатися ним.

І озеро, і вершина Бребенескул є доволі популярними та улюбленими серед туристів. Довжина озера приблизно 140 метрів, а його максимальна глибина – 2,8 метра.

До озера можна доїхати з міста Рахів, далі рух до села Говерла, проводимо реєстрацію у пропускному пункті “Білий”, рух продовжуємо у напрямку потік Бребенескул, перехід на гору Гутин-Томнатик, далі до озера Бребенескул. Орієнтовно, тривалість подорожі 6 год, а довжина маршруту 13 км.

Драгобратське озеро

Драгобратське озеро або Івор - одне із найчистіших туристичних місць в Карпатах. Заховане озеро в улоговині між вершинами Жандарми та Близниці. Озеро льодовикового походження відносно невеликої площі 0,1 га та глибини – від 1,2 до 1,5 м. Вода, яка надходить з підземних джерел та атмосферних опадів, прісна. Придатна до споживання тільки після кип'ятіння. Окрім мікроскопічних ракоподібних, у водоймі ніхто не живе. Оптимальна пора для милування озером Івор — це літо. Синє як небо озеро неповторно виглядає на фоні зелених карпатських схилів. І хоча це озеро зовсім невелике (його довжина становить приблизно 50 метрів), воно не перестає приваблювати туристів. Вашим очам відкриється дивовижна краса – Горганський хребет та Чорногірський масив з вершиною Петрос.

Озеро розташоване на плоскій ділянці, а саме у цирку Близниці (цирк - западина на схилах гір) робить його некомфортним для ночівлі у повітряну погоду. Але це не проблема, адже безпечно та комфортно можна переночувати в туристичній базі «Драгобрат».

Озеро Апшинець

Озеро Апшинець – красиве високогірне озеро льодовикового походження, що лежить на красивих схилах карпатського хребта Свидовець у Рахівському районі. Озеро є одним з найвідоміших карових озер. Так як озеро знаходиться на висоті 1487 м, то з його берегів можна побачити не тільки сам Свидовець, а й неймовірної краси Горганський масив.

Вигідне розташування озера, неподалік лісу, робить його зручним для туристів з наметами. Озеро не надто велике, довжина його всього лише 126 метрів, ширина трохи більше сотні метрів, має круглу форму з загальною площею близько 1,2 гектари. Найглибша точка озера Апшинець знаходиться на глибині 3,3 метри. Вода в озері надиво прозора, її чистоту неможливо описати простими словами. Живиться озеро за рахунок струмка, який можна побачити з західної сторони від озера Апшинець. На противагу цьому, з східної сторони з озера витікає невеличка річечка Апшинець. Влітку води прогріваються до 12 градусів за Цельсієм.

Дістатися до озера Апшинець можна з навчальної бази «Ясіня», що неподалік села Чорна Тиса. Від бази вирушити до полонини Татул, а звідти через Татульський Грунь повз Свидовецький масив. Біля підніжжя вершини Котел перед вами, немов у казці, постануть три шляхи: до озера Ворожеська, Апшинець та Догяски.

Озеро Догяска (Герешаска, Орать)

Одним з неповторних місць цього краю є озеро Догяска (Герешаска, Орать). Між Апшинецьким і Ворожеським, озерами від головного хребта Свидовця, на південний схід відходить масивний відріг з вершиною Догяска. Східні схили його порізані асиметричними карами. Під скелястою стіною першого з них, на висоті 1577 метрів, розташоване широке, близьке за формою до прямокутника озеро Догяска. Площа озера понад 12 тисяч квадратних метрів при довжині водного дзеркала до 125 метрів та шириною близько 110 метрів, максимальна глибина дорівнює 1,22 метра. З північного краю дрібне дно заростає осокою, і вода в ньому дуже чиста.

Влітку озеро не прогрівається більше, аніж до 11 градусів. Вчені стверджують, що це озеро льодовикового походження і живиться воно переважно талими водами.

Маршрут до водоспаду й озера починається в селищі Ясіня, проходить через село Чорна Тиса на гори Татульський Менчул (1436 м) та Великий Котел (1771 м), а закінчується біля озера Догяска. Загальна довжина маршруту становить 20 км. На маршруті можна оглянути історико-краєзнавчий музей та дерев'яну церкву Вознесіння Господнього в Ясіні.

Озеро Несамовите

Озеро Несамовите – “невелике морське око” - одне з найвищих озер Українських Карпат. Розташувалася загадкова впадина льодовикового походження на висоті 1750 м на східних схилах гори Туркул (Чорногірський хребет). Має завдовжки 88 м, завширшки - 45м, глибина по всій площі коливається в межах 1-1,5 м. Живиться атмосферними опадами, взимку замерзає.

Місцевість поблизу Несамовитого вражає доісторичними формами. Хребти недалеко від озера складаються з гострих, неприступних скель, а саме озеро лежить у долині, де на великому рівному полі цвітуть гірські квіти, а за ними - простягаються поля пухнастої альпійської сосни.

За переказами гуцулів, це місце, де народжуються град та негода, тому гуцули не рекомендують кидати каміння в озеро чи купатися в ньому, бо після цього неодмінно зіпсується погода. Але є й приємні бонуси: кажуть, якщо неодружена людина вмиється озерною водою, то протягом року знайде собі пару.

Добратися до Несамовитого можна так:  Рахів - село Богдан –  село Усть-Говерла – КПП КБЗ – гора Туркул – озеро Несамовите.
Протяжність всього маршруту – 24 км. Час проїзду – 1,5 годин (у разі, якщо їхати з Рахова до КПП КБЗ транспортом). Від КПП КБЗ протяжність - 12 км.
Час підйому – 4 години, перепад висот – 850-1933 м.н.р.м.
Тривалість походу – 10-12 годин.

Під час походу ви побачите залишки угорської військової частини і оборонних споруд другої світової війни, а також кам’яні стовпи колишнього чехословацько-польського кордону, дерев’яну греблю, побудовану за часів Австро-Угорської імперії. Екскурсії до озера можна замовити у місцевих гідів.

Витоки Білої та Чорної Тиси

Витiк Білої Тиси розташований на Марамароському хребті, недалеко від україно-румунського кордону на висоті 1400 м над рівнем моря. Ріка Тиса є найдовшою притокою Дунаю і протікає по шести країнах Європи.

Витiк Чорної Тиси розташований між потужними хребтами Свидовець та Горгани, на полонині Околи.

Побачити на власні очі, де бере початок Тиса, ви можете, замовивши екскурсію у наших гідів! Радимо це зробити, адже витоки Тиси – це спавжнє місце сили для багатьох туристів і місцевих жителів.

Злиття Чорної та Білої Тиси

На 3 км від Рахова, недалеко від села Богдан утворюється злиття двох річок: Білої та Чорної Тиси. Витоки Чорної Тиси лежать під перевалом Околи, на висоті 1200 м над рівнем моря, на 30 км від смт. Ясіня. Біла Тиса бере свій початок на вершині Говерла, і вона поступово перетворюється у швидкий гірський потічок. Коли гарна погода, прекрасно видно злиття “чорної” і “білої” води, які стають одним цілим.

У цих місцях існує безліч легенд, стосовно походження та саме злиття двох Тис. Тому обов'язково радимо відвідати місце злиття Білої та Чорної Тиси та своїми очами побачити цю красу та велич!

Річка Тиса має довжину 962 метрів, і у Сербії, а саме у Тителі впадає у Дунай.

Рахівщина може похвалитися різноманітними природними і кліматичними умовами. У середовищі високогір'я можна знайти велику кількість озер, водоспадів і річок. Багато з них заховані серед соснових заростей і навіть не нанесені на сучасні карти. Деякі володіють багатою історією, поетичними назвами і красивими легендами ...

До найбільш відомих високогірних озер Рахівщини можна віднести:

  • Верхнє і Нижнє Озірне;
  • Бребенескул;
  • Апшинець;
  • Брескул;
  • Ворожеска;
  • Бреспо та інші.

Обов'язково слід відвідати такі водоспади як: Труфанець смт. Ясіня, Лихий с. Костилівка, Драгобратський ур. Драгобрат, смт. Ясіня, Ялинський і Білий у с. Ділове, Кобилецький Гук смт. Кобилецький Поляна.

Крім того, в селі Чорна Тиса бере свій початок однойменна річка, а в селі Луги тече Біла Тиса.

Відпочинок на водоймах Рахівщини

Багатьох людей тягне до водойм у будь-який час року. І навіть якщо температура води недостатньо висока для купання, завжди можна придумати не менш цікавий вид відпочинку - вийти на пікнік, сходити на рибалку, покататися на човні або просто прогулятися поблизу озера або річки. Насолоджуючись красою природи і свіжим повітрям завжди можна відволіктися від мирських турбот і досягти внутрішньої гармонії.

У зв'язку з глобальним потеплінням деякі водойми Рахівщини знаходяться під загрозою зникнення, але у нинішнього покоління туристів ще є можливість відвідати надзвичайно красиві і величні високогірні водойми Українських Карпат.

Шановні гості Рахівщини! Відвідуючи гірські озера, просимо вас не купатися в них та прибирати за собою сміття! Бережіть природу!